Amade Dizajn

Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Kukkónia papier peint
tapeta
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade

Prečo je na stoličkách tak veľa cukríkovo-ružových vankúšikov?

Zámok bol postavený v romantickom štýle Ľudovíta VI.-teho, a z toho vyplývajúc, pripomína francúzsky romantizmus, svet rokoka, kde bolo všetko zveličené a príliš zdobené, keď aj kríky v parku museli rásť odlišne od ich prirodzeného tvaru. Aristokratické kruhy po celej Európe napodobňovali francúzsky dvor a to isté sa dialo aj u nás, na Žitnom ostrove.

Kaštiele boli stavané v originálnom štýle Château de Versailles, vrátane mnohých hodvábnych a damaškových tkanín a dokonale tvarovaných a zastrihaných trávnikov a ciest, vysypaných jemným štrkom, po ktorých sa dámy a páni v napudrovaných parochniach prechádzali tak, ako je znázornené aj na pohovke v našej prijímacej hale - v Lobby. Rovnako, ako za čias rokoka, bol život aj v tomto období bohatý a pestrý, plný ozdôb, akoby všetko bolo potiahnuté ružovou cukrovou polevou. Tento povrchný a ľahko frivolný svet sa k nám vracia v zariadení našich hál a miestností, nálada sa odráža v motívoch Bourbonských ľalií na halových stenách (ktoré boli mimochodom razené obyčajným dreveným hranolom), alebo v girlandách a vencoch v prijímacích halách, ktoré boli počas klasicizmu tak populárne.

Prečo nesie náš hotel meno Amade? Vrakúň bola kedysi sídlom šľachtickej rodiny Amade, ktorej staré rodinné hniezdo stálo priamo na tomto mieste. V hravom, cukríkovo-farebnom období žil zasnený básnik barón László Amadé. László bol muž sveta, veľký sukničkár, ktorý si užíval radosti života. (Jedným z jeho diel je aj dlhá báseň obsahujúca mená krások, ktoré zviedol - považuje sa za vrchol umeleckej nerozvážnosti). Napriek tomu bol v 18. storočí najeurópskejším spomedzi maďarských básnikov a obľúbený v šľachtických salónoch Žitného ostrova. Z tohto dôvodu je jedno krídlo zámku pomenované po ňom - "Le Baron".

Taktiež v reštaurácii bolo mojim cieľom obnoviť romantickú atmosféru štýlu, v ktorom bol zámok postavený. Dizajn obloženia je prevzatý z francúzskych vzorov, ale na závesoch sa objavujú drobné kvety z lúk Žitného ostrova. Naopak, Čínsky salónik nás zavedie do vzdialeného a exotického sveta. Čínske vázy vo výklenkoch sú dielom miestneho keramikára a na ich veku je vyobrazená žaba z erbu Vrakúň. (Pri zariaďovaní som sa snažila spolupracovať s miestnymi remeselníkmi, ako to len bolo možné, a len vďaka ich zručnosti a kreativite dnes poznáme krásu hotela Amade Château. Zaslúžia si naše poďakovanie!)

Český výtvarník, Oto Bláha, vyzdobil steny cukrárne typickými pohľadmi na krajinu, ktoré je možné vidieť pri prechádzke po Žitnom ostrove, v štýle vitrážnych tapiet. (Pridal tiež žabu do hotelového loga.) Každý kút kaštieľa evokuje sladkosť zašlých čias, rozkoš, ktorú môžeme cítiť ešte dnes. Amade Château bol vytvorený pre dnešných ľudí, a tým, že nás zavedie späť do minulosti, obohatí a spríjemní náš súčasný život.

Staňte sa našim hosťom!
eva.jpg
Nagyvendégi Éva

Cookies