História

Château Amade
Louis-Seize romantický štýl
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
Château Amade
opakujúci sa motív konvalinky
Château Amade

História

Zámok bol postavený v roku 1904 Mátyásom Pfeiferom, majiteľom pozemku a továrne. Stojí na troskách niekdajšieho hniezda šľachtického rodu Amadé, a dnes je prevádzkovaný ako päťhviezdičkový hotel.

Zopár zaujímavých informácií pre tých, ktorí majú radi fakty. Hotel Amade Château sa nachádza v srdci Žitného ostrova v stredne pomerne veľkej obce Vrakúň, s počtom obyvateľov 2,470. Obec získala svoj súčasný obraz v roku 1940 spojením starobylých maďarských osád Nyék (Nekyje Na Ostrove) a Várkony (Vrakúň), a preto sa história obce rozvíjala v dvoch líniách. Vrakúň (Várkony) je veľmi starý maďarský kmeň, ktorého pôvod siaha do Avarského obdobia. V historických prameňoch sa obec prvýkrát spomína v roku 1015. Vrakúň slúžila ako rodové sídlo maďarskej šľachtickej rodiny Amade, ktorá tam údajne vlastnila aj zámok a v roku 1787 sa stali vlastníkmi pôdy. V 16. storočí boli obci udelené mestské privilégiá.

Obec stratila svoj význam, keď Amade presunul svoje sídlo do susedného Gabčíkova (Bős). Rezidencia Amade, podľa tradície, bola opevneným kaštieľom alebo zámkom vo Vrakúni (podľa miestnych bol postavený na základoch, ktoré pochádzajú z doby renesancie). Mátyás Bel, veľký dejepisec, ju ešte mohol vidieť, ale neskôr zmizli všetky jej stopy. Posledný Amade, Tade Amade mal vo Vrakúni slávnu chovnú stanicu pre bažanty a mliečnu farmu. Po ňom sa Várkony a Csallóköznyék stali majetkom rodu Schmerzing. Vrakúň (Várkony) a okolité panstvo predali na prelome storočia Matejovi Pfeiferovi z Ikvy. Pfeifer mal v obci liehovar a parný mlyn, a aby ukázal svoje bohatstvo svetu, postavil v roku 1904 náš zámok. Nemohol si však luxus dlho vychutnávať, pretože nastali násilné časy a postupne prešiel kaštieľ rukami niekoľkých vlastníkov. Zmenil sa na vojenskú nemocnicu v prvej svetovej vojne; neskôr sa stal útočiskom pre mentálne postihnutých.

Cookies