Aranymosás avagy enyém az aranyrög!
A képen egy újkori aranyász Keszölcésről.
Jelentkezzen be aranymosó programunkba. Megismertetjük a csallóközi aranyászok történetével, ellesheti az aranymosás fortélyait. A program végén értékes zsákmány várja az aranymosókat. Aranyat viselni kellemes érzés, aranyat mosni és találni maradandó élmény!
A TÁBLÁS aranymosás pedig tanulságos csapatépítő program. Ár kikérésre.
MINDIG RONGYOS AZ ARANYÁSZ
Az utolsó ismert csallóközi aranyász Berec Vince volt Szapon, a 60-as évek közepén halt meg. Szerszámait múzeumban őrzik. A csallóközi arany felfedezésének történetét egy aranymosó így mesélte el: „Egy molnárlegény Ácsra járt át a Dunán Aranyosról egy szép leányhoz. Egyszer éjjel visszafelé jövet nagy vihar támadt a Duna felett, a csónakja is fölborult, és a vihar a kalapját is a vízbe sodorta. A kalapot szépen kitisztította, kimosta, s észrevette, hogy a lavór fenekén valami sárga csillog. Ebből tudta meg, hogy a Duna vizében arany van.” Az aranymosás mestersége ma is tovább él a Csallóközben. (Ám nem csupán nálunk: Csehországban versenyeket rendeznek táblás aranymosásból.) Egy keszölcési fiatalember – őt láthatjuk a képeken – nemrégiben még kiváltotta rá az engedélyt. A Szigetközben a nyári reggeleken most is hallhatjuk a szivattyú hangját: fiatal aranyászok mossák az aranyat. Szóra bírni ugyanolyan nehéz őket, mint a régi Tündérkert aranyászait, hisz az apa csupán a fiának árulta el a legjobb helyeket.
HOGYAN KERÜLT AZ ARANY A DUNÁBA?
A csallóközi ember mindig csodálatos lényekről mesélt: gyönyörűséges tündérekről, akiknek aranyhajából fésülködés közben aranypor hullott a Dunába. Az igazság persze prózaibb. Az aranyszemek ugyanúgy kerülnek a Dunába, ahogyan a kavics vagy épp a homok: a kőzetek aprózódásával és mállásával. Az arany a Duna hegyvidéki vízgyűjtő szakaszairól, főként az Ausztriában található Magas-Tauern hegységből származik. A hegyről lefutó patakok mállasztják az aranytartalmú ércteléreket. Tudnivaló, hogy minél messzebb van az arany a kinyerés helyétől, annál kisebb részecskékben található meg a parti fövenyben. Míg közvetlenül az aranytelér közelében akár centiméteres aranyrögöket is találnak, a Csallóközben csak átlagosan 0,3 mm nagyságú, úgynevezett aranypikkelyt vagy ARANYPORT mosnak.